Kulturfastigheter, Restaurang, Genomförande

Återställning torgyta

Ebab har återställt torgytan efter den tillfälliga saluhallen på Östermalmstorg. Ett projekt som omfattade bland annat rivnings- och markentreprenad.

<span id="hs_cos_wrapper_name" class="hs_cos_wrapper hs_cos_wrapper_meta_field hs_cos_wrapper_type_text" style="" data-hs-cos-general-type="meta_field" data-hs-cos-type="text" >Återställning torgyta</span>

Rivnings- och markentreprenad på Östermalmstorg

På uppdrag av Fastighetskontoret Stockholms stad har Ebab återställt torgytan efter den tillfälliga saluhallen på Östermalmstorg. Detta ROT-projekt omfattade upphandling, miljöinventering samt rivnings- och markentreprenad.  

Tillfällig saluhall i trä

Den tillfälliga saluhallen byggdes för att Stockholms stad, genom fastighetskontoret som förvaltar fastigheten, skulle ha möjlighet att renovera Östermalms saluhall samtidigt som verksamheterna skulle kunna hålla öppet under tiden.  Den tillfälliga hallen uppfördes 2016 och upptog nästan hela torget, en yta på cirka 2000 kvm. Sista dagen den höll öppet var 15 februari 2020. Hallen var ett populärt besöksmål och under de fyra åren den stod på Östermalmstorg hade den 8,6 miljoner besökare. Byggnaden i två våningar var nästan uteslutande byggd i trä. Den tilldelades flera utmärkelser för sin arkitektur.

Efter renoveringen återinvigdes Östermalms saluhall i mars 2020. Stockholms stad beslutade att den tillfälliga saluhallen skulle säljas och i början av februari 2021 stod det klart att fastighetsföretaget Wallenstam AB blev ny ägare av byggnaden. Den tillfälliga saluhallen plockades sedan ner.

Ebabs tjänster på Östermalmstorg – lösningar för rivning och markentreprenad

Behöver du en partner som kan ta ansvar för upphandling, miljöinventering och styrning av rivnings- och markentreprenader i komplexa ROT-projekt? Ebab erbjuder helhetslösningar med fokus på hållbarhet och kostnadskontroll. Kontakta oss för att diskutera ditt projekt.

Läs mer: Nytt ventilationsaggregat och förbättrade förråd i Grönskogen 1 och Vad bör du tänka på innan ett ROT-projekt?